Selim Koç Japonya.org Blog

JAD’ın İkinci 2010 Japonya Yılı Toplantısı

JAD (Japonya Araştırmaları Derneği, www.jad.org.tr) geçtiğimiz günlerde 2010 Türkiye’de Japonya yılı  ile ilgili faaliyetleri konuşma ve ortak çalışmaların yapılması için bir ortam oluşturmak adına bir toplantı düzenledi.

JAD’ın toplantılarında katılım çok üst düzey oluyor. Hatta bu toplantıya (toplantı sonrası akşam yemeğine), Japonya İstanbul Konsolosu da eşiyle birlikte katıldı. Tabii bu katılımlara toplantının çok değerli Selçuk Esenbel hocamızın ev sahipliği yapmasının da büyük katkısı var. Ankara Üniversitesi’nden, İTÜ’den, Tübitak’dan, İş dünyasından ve ev sahibi olarak Boğaziçi Üniversitesinden çok değerli katılımcılar vardı.

Ben kendi adıma, böyle bir toplantıya katılmakdan onur duyduğumu, ve bu değerli katılımcılarla Japon Kültürü hakkında sohbet etmekten büyük keyif aldığımı söyleyebilirim. Bu yazıyı toplantı akabinde yazsa idim sanırım çok daha uzun ve dolu bir yazı yazabilirdim, fakat iki ay sonrasında yazdığım için malesef biraz kısa olacak.

Biraz etkinliklerden bahsetmek gerekirse, Tübitak’ın depremle ilgili çalışmaları bulunuyor. Japonya’dan uzman getiriyorlar, aslında detayları alıp Japonya.org’da yayınlıyalım diyordum ama yoğunlukta ilgilenemedim.

Ankara Üniversitesindeki faaliyetlerini Ayşe Nur Tekmen hocamız anlattı. Aklımda kalan bir iki tanesini söyleyebilirim. Biri ortak bir fotoğraf sergisi idi. Buna ben ve senpai Banu san da katılma niyetindeyiz. Bir diğer etkinlikleri Kendo ve İaido gösterisi. Ayşe Nur hocamız, Kendo’da dan sahibi ve yanlış hatırlamıyorsam gösteriye kendisi de katılacak imiş. Son olarak aklımda kalan etkinlik ise,Türkçe altyazılı Japonca tiyatro gösterisi yapmayı planlamaları. Altyazılı tiyatro fikri gerçekten çok ilginç.

Yusuf Senpaim ve Ben

Bunun dışında aklımda kalan, son gelişmeler sonunda benim de katılacak olduğum, Boğaziçi Üniversitesi kampüsü içinde bir Japon Bahçesi yapılması projesi. Projenin fikir babası Yusuf Kurt senpaimiz. Bu ve diğer katıldığım ya da tek olarak yapacağım 2010 Japonya yılı projelerimi ayrı bir yazı da detaylı olarak daha sonra yazmayı planlıyorum. (Fotoğraf: Yusuf Senpaim ve Ben; Her ne kadar lahana gibi çıkmış olsak da elimde başka bir foto olmadığı ve şuan photoshopla uğraşacak vaktimin olmaması nedeniyle bu fotoğrafı yüklemek durumunda kaldım.)

2010 Japonya yılı resmi sitesine şu adresten: http://www.tr.emb-japan.go.jp/Japonya2010/index.html , 2010 Japonya yılı resmi etkinlik listesine ise şu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.tr.emb-japan.go.jp/Japonya2010/activities.html

Bu blog için yazdığım ilk yazı, umarım fırsat bulup, belli bir düzende yazabilirim. Japonya.org içinde benim daha önce yazdığım blog yazılarım bulunsa da, Japonya sonrası konuları, Japon arkadaşlarla ilgili çeşitli anıları ya da bundan sonra yaşanılacak olanları, burdan aktarmayı düşünüyorum.


JAD’ın İkinci 2010 Japonya Yılı Toplantısı İÇİN YAPILAN YORUMLAR

2 yorum for “JAD’ın İkinci 2010 Japonya Yılı Toplantısı”

  1. Ayşe Nur TEKMEN Hocamız Ankara Üniv. Japon Dili ve Edebiyatı Bölüm Bşk. (KENDO 3. Dan)

    Gönderen ANKEN BUDO CLUB | Aralık 26, 2009, 3:32 am
  2. Dan olayı toplantıda da geçmişti. Ayşenur hocamız Dan’ı, Dan nedir? sorusuna yanıt olarak, diğer uzakdoğu sporlarından aşina olduğumuz karakuşak teriminin üstü olarak açıklamıştı.

    Gönderen Selim Koç | Ocak 1, 2010, 11:18 pm

Yorum Yaz!

Künye

JAD’ın İkinci 2010 Japonya Yılı Toplantısı
Aralık 25, 2009
2 Yorum, Yorum Yaz!
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ