Selim Koç Japonya.org Blog

Japonya’ya Türkiye’den Bakışlar

Daha önceki blog yazımda bahsettiğim projelerden olan fotoğraf sergisi gerçekleşti. Açılış kokteyli JAD ve Japonya Başkonsolosluğundan değerli katılımcılar ile geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşti. Serginin hazırlanması, fotoğrafların basımı, hatta diğer katılımcıların fotoğraflarının seçimine kadar ilgilendiğim bir sergi oldu. Ayrıca fotoğraf baskıları için Difo‘ya teşekkür borçluyum, gerçekten kısıtlı zamanımıza rağmen çok  başarılı bir iş çıkardılar. Ayrıca böyle bir serginin gerçekleşmesi için maddi destek sağlayan Japon Konsolosluğu’na da teşekkürlerimi ileteyim.

Bu sergide de Japonya’da bulunduğum dönemde çektiğim fotoğraflar yer almaktadır. Umarım ilerleyen yıllarda tek başıma bir sergi açma imkanım da olur.

Fotoğrafla İlgim Alakam

Fotoğrafa ilgim Boğaziçi’ndeki öğrenciliğim sırasında başladı. Günlerden bir gün, güney kampüs bankında otururken, yanımda son sınıf öğrencisi olması muhtemel bir öğrenci ile konuşmaya başladık. Sanırım konuşmanın başlangıcı elimdeki Almanya burs başvuru belgelerini ile ilgiliydi ve üst dönem öğrenci tarafından başlatıldı. Sonra velhasıl konuşma okul kulüplerine geldi, ve ben daha önce gittiğim bir iki kulüpten memnuniyetsizliğimi anlattığımda, üst dönem arkadaşın önerisi, fotoğraf kulübü oldu. Okulda fotoğraf kulübü olduğundan da bir haber olmama rağmen, aldığım tarif üzerinde konuşma bittikten hemen sonra kulüp odasına gittim. Fotoğraf kulübünden kimse var mı? Soruma ve diğer sorularıma yanıtı kulüpten bir arkadaş, daha sonra hem adaşım hem de kulüp başkanı olduğunu öğrendiğim, yanıtladı. Hatta şimdi bir fotoğraf semineri var, istersen katılabilirsin dedi. Sonra seminere katıldım ve fotoğraf sanatına olan ilgimin somut olarak bir adıma dönüşmesi bu şekilde oldu.

Sonrasında kulüpde yönetim kurulu üyeliği, çeşitli ortak fotoğraf sergilerine katılma, fotoğraf semineri ve karanlık oda eğitmenliği, fotoğraf okuma toplantıları, fotoğraf gezisi düzenleme vb. gibi görevlerde bulundum.

acilis-davetiye

Fotoğraf  Sergisinin adı: Japonya’ya Türkiye’den Bakışlar

Katılımcılar : Ayşe Nur Tekmen, Banu Kaygusuz, Selim Koç, Tsuyoshi Sugiyama

Tarih : 4-11 Haziran 2010

Yer: Eski Japon Konsolosluk Binası, İnönü Cad. No:24 Gümüşsuyu – Taksim (Alman konsolosluğunun iki yanındaki bina (Beşiktaş’a yönüne doğru giderken)

Giriş ücretsizdir.


Japonya’ya Türkiye’den Bakışlar İÇİN YAPILAN YORUMLAR

Yorum Yazılmamış, İlk yazan siz olun! for “Japonya’ya Türkiye’den Bakışlar”

Yorum Yaz!

Künye

Japonya’ya Türkiye’den Bakışlar
Haziran 5, 2010
Yorum yapılmamış, Yorum Yaz!
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ